Salon Rotaryklubi

Perustiedot

Piiri nro:

1410

Perustettu:

28.10.1948

Kummiklubi:

Turku – Åbo Rotaryklubi

Jäsenmäärä:

34 jäsentä +

1 kunniajäsen

Salon Rotaryklubin vuonna 1948 perustetun 37 jäsenen klubin presidenttinä kaudella 2020-2021 on Kari Ehrnrooth ja sihteerinä Timo Hukka. Kauden 2021-2022 presidenttinä tulee toimimaan Jari Seikkula.

Klubi kokoontuu Salon Seurahuoneella, Asemakatu 1  keskiviikkoisin klo 12:30 – 13:45 sekä kuukauden ensimmäisenä tiistaina iltakokouksena klo 17:00 – 18:15.
Klubiohjelman näet tästä.

Salon Rotaryklubin toiminnan ydintä ovat viikkokokous, kansainvälinen oppilasvaihto ja yhteiskunnallinen palvelutoiminta.

Salon rotaryt kokoontuvat keskiviikkoisin yhteisen lounaan yhteydessä sekä kuukauden ensimmäisenä tiistaina ns. iltakokouksena. Viikkokokous on väylä monipuoliseen ja usein oman ammattialan ulkopuoliseen, uuden tiedon saamiseen ja omaksumiseen. Viikkotapaaminen antaa myös mahdollisuuden verkottumiselle ja uusien henkilösuhteiden luomiselle. Salon rotaryklubi pyrkii panostamaan erityisesti viikko-ohjelman ajankohtaisuuteen, monipuolisuuteen ja mielenkiintoisuuteen.

Vaihto-oppilastoiminta lisää nuorten yhteiskunnallisia valmiuksia sekä kykyä vastata kansainvälisyyden haasteisiin. Salon klubi on vuosittain sekä lähettänyt että vastaanottanut yhden vaihto-oppilaan. Rotaryjärjestö on jo itsessään portti kansainvälisiin suhteisiin niille, jotka ovat kiinnostuneita toimimaan maamme rajoja laajemmissa yhteyksissä.

Salon Rotaryklubin jäsenet ovat mukana yhteiskunnallisessa palvelutoiminnassa sekä osana kansainvälistä Rotaryjärjestön kampanjointia että vuosittain päätettävän oman palveluprojektin puitteissa.

Tervetuloa mukaan joukkoomme!

Toimihenkilöt 2020-2021

Kari Ehrnrooth
Presidentti
kari.ehrnrooth@aminne.inet.fi
+358 40 123 4567
Jari Seikkula

Tuleva presidentti
rusadv (at) me.com
+358 40 123 4567

Ari Tiainen

Edellinen presidentti
ari.tiainen@euro-baltic.fi
+358 40 123 4567

Timo Hukka

Sihteeri
timo.hukka@evl.fi
+358 40 123 4567

Jukka Vuorio

Klubimestari
jukka.vuorio@auditori.fi
+358 40 123 4567

Mikko Koskinen

Nuorisovaihtoasiamies
mikko.koskinen@skroy.com
+358 40 123 4567

Ville Elomaa

Rahastonhoitaja
ville.elomaa@luukku.com
+358 40 123 4567

Mika Kortelainen

Nettivastaava
mika.kortelainen@live.com
+358 40 123 4567